Aktualności,  Technik Weterynarii

Dzień otwarty UP

W dniu dzisiejszym 30-03-2023 r. uczniowie technikum weterynaryjnego uczestniczyli w Dniu Otwartym zorganizowanym przez Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie. Jak zwykle przy takiej okazji pracownicy i studenci różnych wydziałów przygotowali dla zwiedzających szereg atrakcji. Uczniowie klasy 3t i 4w uczestniczyli w warsztatach „Naucz się ubrać psa – dopasowanie sprzętu kynologicznego”.

Następnie w ramach porozumienia o wzajemnej współpracy między naszą szkołą a uczelnią, zostaliśmy zaproszeni przez Panią Prof. dr hab. Martę Kankofer na zajęcia zorganizowane specjalnie dla naszych przyszłych techników.

Uczniowie mogli spróbować swoich sił w pracowni umiejętności klinicznych wyposażonej w fantomy różnych gatunków zwierząt. Ćwiczyliśmy wkłucia dożylne, intubacje, szycie chirurgiczne, badanie rektalne, a nawet pomoc przy porodzie krowy.

Natomiast Pan dr Jerzy Ziętek wprowadził nas w tajniki leczenia małych ssaków.

Uczniowie klasy 2w uczestniczyli w warsztacie pt. „Nerki świni i krowy czym się różnią?” . Odbył się on w Sali Prosektoryjnej, Collegium Veterinarium na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej – poprowadziła go mgr Ligia Hiżewska asystentka w Katedrze Anatomii i Histologii Zwierząt. To była expresowa anatomia nerek bydła i świń. Nasi uczniowie podczas tego warsztatu mieli zapoznać się z budową anatomiczną nerek, nazwać elementy składowe oraz wskazać charakterystyczne cechy w budowie obu gatunków. Poszło szybko i bardzo dobrze, w końcu to już II klasa…

Warsztat drugi pt. „Jak układać dawki pokarmowe dla zwierząt? – praktyczne wskazówki…” odbył się w Instytucie Żywienia Zwierząt i Bromatologii na Wydziale Nauk o Zwierzętach i Biogospodarki, który poprowadził dr inż. Maciej Bąkowski.

Podczas warsztatów nasi uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności w praktyce z wykorzystaniem specjalistycznych programów komputerowych (INRAtion oraz WinPasze) służących do bilansowania i optymalizacji receptur paszowych dla różnych gatunków zwierząt.

To był dzień pełen pozytywnych wrażeń i nowych inspiracji.

Po więcej zdjęć zapraszamy na FB Technika Weterynarii:

Skip to content