Technik Fotografii i Multimediów,  Z życia szkoły

Warsztaty gwary Powiśla

30 marca klasa 3F wyruszyła na warsztaty kulturalne dotyczące gwary Powiśla puławskiego „Jak dawniej mówiono”, który odbył się w ramach projektu unijnego „Ochrona i wykorzystanie zasobów dziedzictwa materialnego i niematerialnego dotyczącego obserwatorium astronomicznego w Puławach”. Wiemy jak brzmi. Ale było fantastycznie! I lekko kosmicznie, ponieważ zajęcia odbyły się właśnie w świeżo wyremontowanym budynku obserwatorium astronomicznego na ulicy Filtrowej. Warsztaty zostały zorganizowane przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Puławach. Ale matkami sukcesu i wspaniałej atmosfery były 3 wspaniałe panie z Klubu Twórców Ludowych w Puławach Elżbieta Wójtowicz, Emilia Kozdrój i Barbara Jemioł oraz oczywiście zaangażowani uczniowie klasy foto. Panie piękną puławską gwara opowiadały lokalne historie oraz czytały opowiadania niedawno zmarłego poety i rzeźbiarza puławskiego pana Zbigniewa Kozaka. Sposób prowadzenia warsztatów nas oczarował i przeniósł do magicznego, ginącego świata. Uczniów nie trzeba było prosić, by włączyli się w śpiewanie lokalnych przyśpiewek. Kilku osobom udało się również stworzyć kilka wersów, a nawet całą zwrotkę wiersza gwarą puławską. Świadomość oraz szacunek do naszej lokalnej gwary zdecydowanie poszybował w górę, a z zajęć wyszliśmy zdecydowanie odprężeni i spokojniejsi.

Skip to content