Oddział Przygotowania Wojskowego

Szkolenie NoVo-Alexandryjskie

Kadeci klasy drugiej, realizujący program MON Oddziały Przygotowania Wojskowego (OPW), z Zespołu Szkół nr 3 w Puławach, w dniach 01-02 kwietnia 2022 r., odbyli szkolenie „NoVo-Alexandryjskie”.

Realizując tematykę zajęć z programu OPW, puławska klasa wojskowa szkoliła się w pięknym – zimowym, jak na wiosnę przystało, terenie „Krainy Lessowych Wąwozów”. Zajęcia rozpoczęły się w piątek 01 kwietnia o g. 12:00. Dwudziestu ośmiu uczniów klasy wojskowej wyszło na marsz taktyczny szklakiem „Lessowych Wąwozów” z Puław do Zbędowic (ok. 14 km.). Podczas marszu kadeci uczyli się posługiwania mapą i kompasem oraz orientowania się w terenie. Warunki były bardzo trudne, padał obfity ciężki i mokry śnieg a drogi i ścieżki były zasypane więc orientowanie się w terenie było utrudnione. Kadeci, bardzo dobrze poradzili sobie z tym zadaniem i dotarli do pierwszego wyznaczonego celu – miejsca pacyfikacji Zbędowic.

Drugi dzień szkolenia dla kadetów drugiej klasy Oddziału Przygotowania Wojskowego rozpoczął się pobudką o 06:00. Toaleta, śniadanie, rejony i przygotowanie się do wyjścia na zajęcia, które mają odbyć się na strzelnicy #ZimnyDół w Zbędowicach.

Do Parchatki dojechaliśmy autobusem miejskim a dalej szlakiem, doszliśmy na strzelnicę. Uczestnicy zostali podzieleni na trzy drużyny, które rotacyjnie wykonywały zadania: strzelanie w postawie stojącej z karabinka typu AK-47, techniki linowe i szyki marszowe. W międzyczasie przygotowaliśmy ognisko, na którym ugotowaliśmy pyszną grochówkę.

Podczas strzelania kadeci mieli za zadanie poprawnie przygotować broń do strzelania, przyjąć poprawną postawę i oddać poprawnie dwie serie strzałów do tarczy NT 23p. Oceniane było skupienie i bezpieczne posługiwanie się bronią. Każdy uczeń był pod opieką własnego instruktora co pozwoliło na indywidualne sprawdzenie poprawności wykonywania wszystkich czynności strzeleckich.

Zajęcia z technik linowych polegało na prawidłowym założeniu uprzęży i wykonaniu zejścia dwoma sposobami po skarpie oraz wejścia za pomocą technik linowych.

Blok dotyczący szyków marszowych. Kadeci w drużynach uczyli się szyków marszowych i reakcji na kontakt z przeciwnikiem oraz zerwanie kontaktu ogniowego i wycofanie się w bezpieczne miejsce.

Zajęcia na strzelnicy trwały do godziny 15:00. Po spakowaniu sprzętu przemieściliśmy na teren szkoły gdzie odbył się ostatni blok zajęć – medycyna. Podczas zajęć kadeci szkolili się z podstaw udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

O godzinie 18:00 odbyła się zbiórka kończąca zajęcia i omówienie szkolenia. Rodzice odebrali swoje pociechy a kadra miała chwilę dla siebie by omówić szkolenie i odpocząć po trudnych dwóch dniach zajęć.

Dziękujemy: strzelnicy #ZimnyDół, #PDSTrainer, #KSSPATRON, #WSSSTEN, #PULANNA, #KonradBiałowąs i naszym instruktorom: st. sierż. Pawłowi, plut. Pawłowi Pułym, plut. (LA) Jakubowi Kołodziejowi, mł. chor. rez. (KK) Mateuszowi Czapli, Andrzejowi Brzeskiemu z „NSHM” Dęblin i koordynatorowi klas wojskowych Mariuszowi Markowi za pomoc w organizacji i przeprowadzenie zajęć. Dziękujemy też opiece sorowi Krzysztofowi Kosowskiemu – który czuwał nad tym by młodzież dotarła szlakiem do celu i sorce Magdalenie Ziarek za opiekę podczas zajęć. Dziękujemy dyrekcji za zaufanie i zgodę na przeprowadzenie szkolenia. Ostatnie ale równie ważne podziękowania dla wychowawczyni klasy – Moniki Madyńskiej, która przygotowała klasę i czuwała nad organizacją zajęć. Żałowała że nie mogła być z nami ale w tym czasie razem z innymi nauczycielami szykowała się do innego wyjazdu służbowego.

Więcej możecie przeczytać tutaj:

Skip to content