Aktualności,  Oddział Przygotowania Wojskowego

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W 2001 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę o upamiętnieniu żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, którzy walczyli z sowieckim okupantem po II wojnie światowej i ustanowił 1 marca świętem państwowym i Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W 2023 r., 1-go marca w Puławach odbyły się uroczystości upamiętniające Żołnierzy Niezłomnych. O g. 12:00 odprawiono mszę świętą w dawnym kościele garnizonowym a po niej w asyście orkiestry wojskowej i kompani reprezentacyjnej WP, przeszliśmy pod krzyż na terenie Wojskowego Centrum Rekrutacji (dawnego budynku i aresztu UB). Tu pod krzyżem upamiętniającym ofiary zbrodni komunistycznej ubyła się druga część uroczystości.

Orkiestra wojskowa odegrała Hymn Państwowy a po przemówieniach odczytano Apel Poległych. Następnie kompania reprezentacyjna oddała salwę honorową i uczestnicy uroczystości złożyli wieńce i znicze pod krzyżem.

Zespół Szkół nr 3 reprezentował poczet sztandarowy, kompania kadetów, razem z żołnierzami wystawiliśmy posterunek przy krzyżu upamiętniającym ofiary zbrodni UB w Puławach. Kadeci w imieniu całej społeczności naszej szkoły złożyli także znicz w miejscu uroczystości.

Skład pocztu, asysty i posterunku honorowy stanowili:

  • st. kpr. (KK) Nikola Cybulska – 3a
  • st. kpr. (KK) Maria Kołodzińska – 3a
  • kpr. (KK) Katarzyna Kania – 2a
  • kpr. (KK) Maria Pietras – 2a
  • kpr. (KK) Olaf Radziński – 3a
  • kpr. (KK) Jan Skrzypiec – 3a
  • kdt (KK) Mikołaj Choina – 1a
  • kdt (KK) Nikola Grzybowska – 1a

Przygotowanie i opiekę pełnił – Mariusz Marek.

                Skład Kompanii Honorowa kadetów ZS3 w Puławach stanowili uczniowie klasy 2 i 3 OPW, których przygotował i opiekę sprawował Jakub Kołodziej.

                Podziękowania także dla wychowawców: Monice Madyńskiej i Katarzynie Bakierze, za pomoc organizacyjną.

Skip to content