SZKOLENIE NO-VO ALEXANDRYJSKIE – EDYCJA VII

SZKOLENIE NO-VO ALEXANDRYJSKIE – EDYCJA VII
VII edycja szkolenia No-Vo Alexandryjskiego odbyła się w dniach 18-19 marca w puławskim Zespole Szkół nr 3. W szkoleniu wzięli uczniowie z klasy II wojskowej popularnych „Szpulek” i uczniowie klas wojskowych z XIV LO w Lublinie.
Oprócz zajęć tematycznych t.j.: samoobrona, ratownictwo pola walki, ratownictwo wodne, łączność, ratownictwo drogowe, elementy czarnej taktyki czy policyjne techniki interwencji, uczestnicy szkolenia mieli codzienne obowiązki.
Na początku szkolenia dla lepszego zgrania uczestników, przeprowadzono, krótkie zajęcia z musztry. Po zajęciach pierwszego dnia ok. 1:30 ogłoszono capstrzyk. Rano o 6:00 była pobudkę i zaprawa. Mimo padającego śniegu nikt się nie ociągał i ruszył na gimnastykę po zaledwie kilku godzinach snu. W południe kdt (KK) Agata Komsta przy fachowym wsparciu swojej mamy Krystyny, ugotowały pyszną grochówkę (była też słodka niespodzianka), jak na każdym szkoleniu i tym razem nie mogło zabraknąć szkolenia z zasad utrzymania czystości na obiekcie (rejony). Na koniec odbyło się uroczysta zbiórka podczas, której komendant szkolenia (Mariusz Marek), na wniosek kadry ogłosił najlepszego i najlepszą uczestniczkę. W tym roku wyróżnieni zostali kaprale (KK) Kamila Gąszczyk i Damian Lesiak – GRATULACJE.
W tym miejscu chciałbym, jako komendant i organizator VII edycji szkolenia „No-Vo Alexandryskiego” podziękować kadrze i ludziom, którzy pomogli mi w organizacji tego przedsięwzięcia.
– Pierwsze podziękowania kieruję do plut. WP Pawła Pułyma za wsparcie i merytoryczną pomoc w przygotowaniu zajęć, poprowadzenie drugiej drużyny, opiekę medyczną i przeprowadzenie zajęć z medycyny pola walki.
– Kolejne podziękowania kieruję do st. kpr. rez. (KK) Grzegorza Domańskiego, za poprowadzenie pierwszej drużyny i pomoc w nawiązaniu współpracy z OSP w Górze Puławskiej a także za przeprowadzenie zajęć z łączności.
– Bez pomocy moich starszych uczniów trudno byłoby nam instruktorom ogarnąć całe towarzystwo, tak więc dziękuję: mł. chor. (KK) Angelice Sarneckiej, st. kpr. (KK) Bartłomiejowi Kupczykowi za pomoc dowódcom drużyn i bezpośrednią opiekę nad szkolącymi się drużynami.
– Przez całe szkolenie pomagał nam plut. (LA) Paweł Czopek, który zawsze jest chętny by pomagać mi w prowadzeniu zajęć z musztry, technik interwencyjnych czy samoobrony – dziękuję za poświęcony Twój czas.
– kolejne podziękowania dla sierż. WP Roberta Polaka „Borsuka” – Twoje podejście do młodzieży i merytoryczne oraz praktyczne przedstawienie zagadnień z czarnej taktyki były wspaniałą namiastką wojska w klasie mundurowej – dziękuję, że nigdy nam nie odmawiasz.
– sierż. (LA) Łuksza Cimek – to człowiek, który wszystko potrafi odłożyć i przyjechać ponad 150 km by poprowadzić zajęcia z samoobrony. Zawsze chętnie nas odwiedza i dzieli się swoją wiedzą – dzięki Łukasz.
– ratownicy WOPR z drużyny nr 2 w Kazimierzu Dolnym na czele z Panem Damianem Złotuchą. Zawsze można na Was liczyć (nie tylko podczas tego szkolenia), wasz profesjonalizm jest nieoceniony i niezastąpiony.
– Podziękowania dla Pana dyr. Andrzeja Korpysza, za nieodpłatne udostępnianie basenu w Szkole Podstawowej nr 10 w Puławach.
– słowa uznania i wdzięczności należą się dla druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej KSRG w Górze Puławskiej, za przeprowadzenie szkolenia z ratownictwa podczas wypadków drogowych.
– nie byłoby zajęć z ratownictwa drogowego gdyby nie życzliwość Pan Rafała Orłowskiego z „Zakładu Usługowo-Produkcyjno-Handlowego - J. Orłowski” w Łagowie, która to firma już kolejny raz nieodpłatnie użycza nam wraku samochodu do zajęć praktycznych z ratownictwa. Serdeczne podziękowania.
– Podziękowania za przygotowanie grochówki i słodkiej niespodzianki dla kdt (KK) Agaty Komsty i jej mamy Krystyny. Od trzech lat Pani Krystyna gotuje w naszej kuchni polowej pyszne jedzenie.
– Zawsze na szkoleniu niezbędna jest opieka nauczycieli i wychowawcy klasy, to oni pełnią rolę opiekunów i do nich młodzież może pożalić się na trudy szkolenia. Dziękuję wychowawcy: Lechowi Krawczakowi i opiekunom: Małgorzacie Buskiej, Magdalenie Kowalskiej i Krzysztofowi Kosowskiemu.
– szkolenie nie mogłoby się odbyć gdyby nie życzliwość dyrektora ZS 3, Pana Marka Matyjanki, to on zawsze ufa nam i pozwala na organizację zajęć na terenie swojej szkoły – dziękujemy.
– zawsze chętnie pomaga nam też Pan Przemysław Czech – nasz kierownik administracyjny, to on pomaga ogarnąć wszystkie sprawy techniczne, również serdeczne dzięki.
- na końcu a może powinienem na początku, dziękuję uczniom, którzy uczestniczyli w VII edycji szkolenia "No-Vo Alexandryskiego", bez Was tego szkolenia by nie było.
Mam nadzieję, że nikogo nie pominąłem w podziękowaniach, jeżeli tak to przepraszam i DZIĘKUJĘ za pomoc.
SZKOLENIE NO-VO ALEXANDRYJSKIE – EDYCJA VII
W miniony weekend w Zespole Szkół nr 3 w Puławach odbyło się szkolenie dla szkół i organizacji proobronnych dotyczące ratownictwa i samoobrony.
VII edycja szkolenia No-Vo Alexandryjskiego odbyła się w dniach 18-19 marca w puławskim Zespole Szkół nr 3. W szkoleniu wzięli uczniowie z klasy II wojskowej popularnych „Szpulek” i uczniowie klas wojskowych z XIV LO w Lublinie.
Szkolenie było podzielone na bloki tematyczne. Pierwszy dotyczył samoobrony. Zajęcia prowadził instruktor i sędzia Kickboxingu sierż. LA Łukasz Cimek. Młodzież poznała techniki obrony przed napastnikiem oraz skuteczne chwyty do obezwładnienie napastnika. Zajęcia były bardzo intensywne ale pokazały, że nie wielkość napastnika a sprawność obrońcy jest najważniejsza w samoobronie.
SZKOLENIE NO-VO ALEXANDRYJSKIE – Medycyna pola walki
Śnieżyca i mróz nie wystraszyły uczniów klas wojskowych z Puław i Lublina do szkolenia swoich umiejętności z medycyny pola walki. Podczas weekendowego szkolenia (18-19.03.2018) w Zespole Szkół nr 3 w Puławach, młodzież z klas wojskowych przeszła szkolenie z podstaw ratownictwa pola walki.
Ten blok składał się z części teoretycznej i praktycznej, którą prowadził ratownik, plut. Paweł Pułym. Młodzież uczyła się jak powinna być skompletowana apteczka oraz jak należy udzielać sobie i innym pomocy przedmedycznej na polu walki. Opatrywanie ran, transport rannego, wydostanie rannego ze strefy ognia oraz wezwanie pomocy MEDAVAC, to tylko niektóre elementy jakie ćwiczyli mundurowi z Puław i Lublina. Zajęcia odbywały się w kilku blokach. Poniżej znajduje się galeria ze zdjęciami ze wszystkich części tego szkolenia.
Czego jeszcze nauczyli się młodzi z klas wojskowych? O tym w następnej relacji.
SZKOLENIE NO-VO ALEXANDRYJSKIE – Podstawy łączności
Zanim mundurowi biorący udział w szkoleniu No-Vo Alexandryjskim wyszli w teren, przeszli szkolenie z łączności radiowej, które poprowadził st. kpr. (KK) Grzegorz Domański.
Podczas tych zajęć uczniowie klas wojskowych dowiedzieli się jak nadawać i szyfrować meldunki alfabetem NATO. Ponadto nauczyli się podstawowych zasad przy nadawaniu i odbieraniu meldunków drogą radiową. Zajęcia te pomogą w realizacji kolejnych zadań z użyciem łączności bezprzewodowej.
P.S. Serdeczne podziękowania za nieodpłatne wypożyczenie radiotelefonów prze Urząd Marszałkowski w Lublinie.
SZKOLENIE NO-VO ALEXANDRYJSKIE – ratownictwo w wypadkach komunikacyjnych
Po szkoleniu na basenie i obiedzie, przyszedł czas na kolejny blok „Ratownictwo w wypadkach komunikacyjnych”. Ta część szkolenia „No-Vo Alexandryjskiego” została przeprowadzona przez strażaków z OSP w Górze Puławskiej.
Druhowie (a wśród nich nasi absolwenci: st. kdt (KK) Adrian Dobrzyński i st. kpr. (KK) Grzegorz Domański) pokazali przebieg akcji ratowniczej podczas wypadku drogowego. Zaczynając od zabezpieczenia miejsca zdarzenia, poprzez dotarcie do poszkodowanych, udzielenie im pierwszej pomocy przedmedycznej po wydostanie z rozbitego auta i przetransportowanie do karetki pogotowia ratunkowego.
Zaprezentowano wóz ratownictwa technicznego, jego możliwości oraz pokazano zasadę działania nożyc hydraulicznych. Uczestnicy szkolenia mogli pod czujnym okiem strażaków sprawdzić swoje siły w cięciu karoserii nożycami czy podczas ubierania zestawu powietrznego (ochrony dróg oddechowych).
To było nasze pierwsze szkolenie z tą jednostką ale liczymy, że nie ostanie. Serdecznie dziękujemy i zapraszamy za rok.
Serdeczne podziękowania na Pana Rafała Orłowskiego z „Zakładu Usługowo-Produkcyjno-Handlowego - J. Orłowski” w Łagowie, za nieodpłatne udostępnienie samochodu do przeprowadzenia symulacji wypadku.
SZKOLENIE NO-VO ALEXANDRYJSKIE – ratownictwo wodne
Tradycyjnie, podczas szkolenia „No-Vo Alexandryjskiego” odbyło się szkolenie z ratownictwa wodnego. Ten blok przygotowali i przeprowadzili ratownicy WOPR z drużyny nr 2 w Kazimierzu Dolnym.
Podczas spotkania omówiliśmy działalność drużyny WOPR w Kazimierzu Dln. Następnie przedstawione zostały zasady bezpiecznego korzystania z kąpielisk, oraz radzenia sobie w wodzie w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu. Ze szczególnym zwróceniem uwagi na rzekę Wisłę. W drugiej części praktycznej, ratownicy pokazali nam techniki ratownicze, od skoków, przez techniki holowania, po akcje ratownicze. Zademonstrowali także, ewakuację z wody poszkodowanego urazowego, na desce ortopedycznej. Końcowym etapem były ćwiczenia kadetów w wodzie, z zaprezentowanych wcześniej przez nas technik pod okiem ratowników.
Serdecznie dziękujemy, że już po raz kolejny ratownicy WOPR z Kazimierza nie szczędzą swojego wolnego czasu i zawsze pomagają nam w przeprowadzeniu tych zajęć.
SZKOLENIE NO-VO ALEXANDRYJSKIE – elementy czarnej taktyki
Jednym z ciekawszych bloków szkoleniowych podczas tegorocznego szkolenia „No-Vo Alexandryjskiego”, było szkolenie przygotowane przez sierż. rez. WP Roberta Polaka „Borsuka”.
Kim jest „Borsuk”?
Doświadczenie i wiedzę zdobywał w trakcie misji zagranicznych. Służył w 6 Brygadzie Powietrznodesantowej (Kraków), 3 Brygadzie Zmechanizowanej (Lublin), 1 Dywizji Zmechanizowanej (Legionowo), 2 Hrubieszowskim Pułku Rozpoznawczym oraz były żołnierz Zgrupowania Bojowego „Alfa”. Uczestniczył w misjach WP poza granicami kraju. Był w Syrii, Kosowie (dwukrotnie), Iraku (dwukrotnie) oraz Afganistanie. Odznaczony Gwiazdą Iraku (dwukrotnie), Gwiazdą Afganistanu oraz Krzyżem za Dzielność. Po zakończeniu służby założył firmę „BORSUK”, zajmującą się m.in. szkoleniami m.in. młodzieży klas wojskowych.
Robert jest naszym przyjacielem i często nas odwiedza podczas naszych szkoleń. Chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem, ma świetny kontakt z młodzieżą. Tym razem „Borsuk” pokazał i uczył młodych mundurowych jak zdobywać budynek, jak poruszać się po klatkach schodowych, pomieszczeniach i korytarzach.
Najpierw omówił założenia taktyczne i teoretyczne a następnie uczestnicy szkolenia przystąpili do praktycznej nauki patrolowania i poruszania się po budynku.
P.S. Zachęcamy do przeczytania książki, którą napisał Robert Polak p.t. „Raport Borsuka”. VII zmiana PKW Afganistan uważana jest dziś za należącą do najtrudniejszych i najbardziej krwawych. Sierż. Robert Polak jako żołnierz Zgrupowania Bojowego „Alfa” aktywnie uczestniczył w tamtych wydarzeniach. Dziennik pisał w ogólnej sytuacji zagrożenia życia swojego i kolegów. Trudno się zatem dziwić, że relacja pełna jest emocji, wyrażanych dosadnym, niekiedy wręcz „grenadierskim” językiem. Należy pamiętać, że to dziennik z wojny, nie z pielgrzymki.
SZKOLENIE NO-VO ALEXANDRYJSKIE – policyjne techniki interwencyjne
Na zakończenie szkolenia „No-Vo Alexandryjskiego” odbyły się zajęcia z policyjnych technik interwencyjnych.
Ten blok był przeprowadzony przez plut. (LA) Pawła Czopka, który jest wieloletnim naszym instruktorem a od kilku lat stosuje te techniki w swojej zawodowej pracy.
Tematyka tych zajęć była bardzo praktyczna i może przydać się w codziennym życiu. Jak radzić sobie z przeciwnikiem, który jest większy, silniejszy? Jak obezwładnić napastnika by nie narazić się na utratę zdrowia? To wszystko ćwiczyli kadeci pod czujnym okiem instruktora Pawła. Te zajęcia pokazały, że każdy niezależnie od postury czy siły może skutecznie bronić się przed napastnikiem, podczas późnego powrotu do domu czy dyskoteki lub innych nieprzewidzianych okoliczności.