38. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

13 grudnia 1981 roku w Polsce zatrzymał się czas, a ludzie zaczęli zastanawiać się co dalej… Wojsko na ulicach, telefony nie działają, uzbrojone patrole na ulicach, godzina milicyjna, to część represji jakie czekały na Polaków rankiem mroźnego i śnieżnego grudnia. Dziś, po 38 latach od tamtych wydarzeń ciągle wspominamy tamten czas. Na Zakładach Azotowych, przy bramie nr 1 odbyła się żywa lekcja historii. Grupy rekonstrukcyjne przedstawiły sceny z tamtego okresu. Była demonstracji sił porządkowych i determinacja strajkujących robotników. W rekonstrukcji udział wzięło 25 uczniów z klas wojskowych Zespołu Szkół nr 3 w Puławach, którzy przebrani w stroje z tamtego okresu wcielili się w rolę strajkujących robotników puławskiego zakładu. Kadeci wystawili także wartę honorową przy tablicy upamiętniającej wydarzenia sprzed 38 lat. Ponadto poczet sztandarowy składający się z mundurowych, reprezentował całą społeczność naszej szkoły. Nasi uczniowie dbali także o bezpieczeństwo licznie zebranych widzów i uczestników uroczystości. Młodzież pilnowała by nikomu nic złego się nie stało. Łącznie zaangażowanych w uroczystości było ponad 40 uczniów. Opiekunami kadetów byli: Mariusz Marek i Krzysztof Kosowski. Należy przyznać, że to znakomita lekcja historii, która pokazała jaka była atmosfera tamtych dni.