IX Powiatowy Konkurs Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych pod hasłem „Ausflug in die Landeskunde”.

29 maja 2019 roku o godz. 10.30 w sali konferencyjnej ZS3, kolejny raz odbył się Wielki Finał Powiatowego Konkursu Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych. Wydarzenie jest jednym z najważniejszych tego typu na arenie naszego miasta i powiatu, co symbolicznie podkreśla fakt, że Konkurs od lat objęty jest Honorowym Patronatem przez Starostę Puławskiego - od tego roku Panią Danutę Smagę.

W powiatowym finale spotkali się przedstawiciele 7 szkół ponadgimnazjalnych, którzy podczas I etapu (eliminacje szkolne) wykazali się największą wiedzą z zakresu historii, geografii, systemu politycznego oraz kultury i etnografii państw niemieckiego obszaru językowego. Szkoły biorące udział w konkursie: - Zespół Szkół nr 1, - Zespół Szkół nr 2, - Zespół Szkół nr 3, - Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1, - Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2, - I LO, - Zespół Szkół Technicznych.

Tegoroczni finaliści musieli rozwiązać, jak zwykle trudny quiz z wiedzy ogólnej dotyczącej: Niemiec, Austrii, Szwajcarii i Liechtensteinu. Uczestnicy odpowiadali m.in. na pytania: Jakie stanowisko pełni Annegret Kramp - Karrenbauer? Co oznacza powiedzenie „Ordnung muss sein”? Z ilu kantonów składa się Szwajcaria? Kto to jest Sebastian Kurz? (do wczoraj najmłodszy w historii 32 letni kanclerz Austrii, uważany za niezwykle przystojnego – przypis redakcji)

Cele konkursu to m.in.: rozbudzanie i rozwijanie zainteresowania językiem niemieckim i krajami niemieckiego obszaru językowego, tworzenie płaszczyzny zdrowej rywalizacji oraz motywowanie uczniów do samodzielnego zdobywania wiedzy i kompetencji społecznych. Ważnym elementem jest także integracja młodzieży, ale także pedagogów - nauczycieli języka niemieckiego oraz wymiana doświadczeń, spostrzeżeń, opinii itd.

Zwycięzcy, czyli zdobywcy I. II. III. – miejsca: otrzymali nagrody główne, w tym roku byli to:
miejsce 1- Jacek Chojnowski, ZSO nr 1 (KEN)
miejsce 2- Bartosz Przewoźniak, I LO
miejsce 3- Anna Araucz, I LO

Kolejne miejsca oraz nagrody pocieszenia otrzymali:
miejsce 4- Elżbieta Ratus, ZS nr 3
miejsce 5- Zuzanna Parzyszek, ZSO nr 2
miejsce 6- Kamil Babut, ZS nr 3
Wszyscy uczestnicy zostali obdarowani upominkami ufundowanymi przez sponsorów oraz pamiątkowymi dyplomami.
TEGOROCZNI SPONSORZY NAGRÓD:
● Starostwo Powiatowe w Puławach
● “Grupa Azoty” Zakłady Azotowe „Puławy” S.A.
● ZPH Stanisław Krzaczek
● Ambasada Niemiec
● Ambasada Szwajcarii
● Goethe Institut
Dziękujemy wszystkim w/w sponsorom za wspaniałe prezenty (plecaki, pendrivy i wiele innych atrakcyjnych gadżetów).
Organizatorem Konkursu, ale także pomysłodawcą, twórcą quizów oraz osobą odpowiedzialną za pozyskiwanie sponsorów jest Magdalena Kowalska – nauczyciel języka niemieckiego w ZS3 w Puławach.
ps. Czekamy na kolejną jubileuszową X edycję Konkursu i już dzisiaj serdecznie zapraszamy!
Do zobaczenia za rok!!!

Fot.Zuzanna Chołuj,klasa fototechnik ZS3

000
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35