IX Powiatowy Konkurs Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych pod hasłem „Ausflug in die Landeskunde”.

29 maja 2019 roku o godz. 10.30 w sali konferencyjnej ZS3, kolejny raz odbył się Wielki Finał Powiatowego Konkursu Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych. Wydarzenie jest jednym z najważniejszych tego typu na arenie naszego miasta i powiatu, co symbolicznie podkreśla fakt, że Konkurs od lat objęty jest Honorowym Patronatem przez Starostę Puławskiego - od tego roku Panią Danutę Smagę.

W powiatowym finale spotkali się przedstawiciele 7 szkół ponadgimnazjalnych, którzy podczas I etapu (eliminacje szkolne) wykazali się największą wiedzą z zakresu historii, geografii, systemu politycznego oraz kultury i etnografii państw niemieckiego obszaru językowego. Szkoły biorące udział w konkursie: - Zespół Szkół nr 1, - Zespół Szkół nr 2, - Zespół Szkół nr 3, - Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1, - Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2, - I LO, - Zespół Szkół Technicznych.

Tegoroczni finaliści musieli rozwiązać, jak zwykle trudny quiz z wiedzy ogólnej dotyczącej: Niemiec, Austrii, Szwajcarii i Liechtensteinu. Uczestnicy odpowiadali m.in. na pytania: Jakie stanowisko pełni Annegret Kramp - Karrenbauer? Co oznacza powiedzenie „Ordnung muss sein”? Z ilu kantonów składa się Szwajcaria? Kto to jest Sebastian Kurz? (do wczoraj najmłodszy w historii 32 letni kanclerz Austrii, uważany za niezwykle przystojnego – przypis redakcji)

Cele konkursu to m.in.: rozbudzanie i rozwijanie zainteresowania językiem niemieckim i krajami niemieckiego obszaru językowego, tworzenie płaszczyzny zdrowej rywalizacji oraz motywowanie uczniów do samodzielnego zdobywania wiedzy i kompetencji społecznych. Ważnym elementem jest także integracja młodzieży, ale także pedagogów - nauczycieli języka niemieckiego oraz wymiana doświadczeń, spostrzeżeń, opinii itd.

Zwycięzcy, czyli zdobywcy I. II. III. – miejsca: otrzymali nagrody główne, w tym roku byli to:
miejsce 1- Jacek Chojnowski, ZSO nr 1 (KEN)
miejsce 2- Bartosz Przewoźniak, I LO
miejsce 3- Anna Araucz, I LO

Kolejne miejsca oraz nagrody pocieszenia otrzymali:
miejsce 4- Elżbieta Ratus, ZS nr 3
miejsce 5- Zuzanna Parzyszek, ZSO nr 2
miejsce 6- Kamil Babut, ZS nr 3
Wszyscy uczestnicy zostali obdarowani upominkami ufundowanymi przez sponsorów oraz pamiątkowymi dyplomami.
TEGOROCZNI SPONSORZY NAGRÓD:
● Starostwo Powiatowe w Puławach
● “Grupa Azoty” Zakłady Azotowe „Puławy” S.A.
● ZPH Stanisław Krzaczek
● Ambasada Niemiec
● Ambasada Szwajcarii
● Goethe Institut
Dziękujemy wszystkim w/w sponsorom za wspaniałe prezenty (plecaki, pendrivy i wiele innych atrakcyjnych gadżetów).
Organizatorem Konkursu, ale także pomysłodawcą, twórcą quizów oraz osobą odpowiedzialną za pozyskiwanie sponsorów jest Magdalena Kowalska – nauczyciel języka niemieckiego w ZS3 w Puławach.
ps. Czekamy na kolejną jubileuszową X edycję Konkursu i już dzisiaj serdecznie zapraszamy!
Do zobaczenia za rok!!!

Fot.Zuzanna Chołuj,klasa fototechnik ZS3