Trening przed zawodami

Pod koniec ferii (22 lutego 2019) odbył się kolejny trening przed zawodami „Sprawni jak żołnierze”. W treningu wzięli uczniowie wszystkich klas wojskowych z naszej szkoły.

Młodzież ćwiczyła technikę pokonywania toru sprawnościowego na sali gimnastycznej. Tor składa się z pięciu elementów: skłony w przód z dotknięciem piłką lekarską, bieg zygzakiem – koperta, skok tygrysi przez piłkę lekarską, przewrót w przód na skrzyni wzdłuż, naprzemianstronne przeskoki obunóż wzdłuż ławeczki z piłką lekarską, powrót najkrótszą drogą na linię startu. Tu opiekun kadetów Lech Krawczak tłumaczył jak należy poprawnie technicznie pokonać ten tor.

Kolejnym punktem treningu była pierwsza pomoc przedmedyczna. W zadaniu należy poprawnie wykonać czynności wstępne, (bezpieczeństwo własne i poszkodowanego, wezwanie pomocy, sprawdzenie stanu poszkodowanego), wykonanie dwóch cykli RKO (30:2) BLS na fantomie oraz ułożenie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej. Podczas tego treningu nauczyciel Mariusz Marek, zwracał uwagę na prawidłowość wykonywania poszczególnych elementów zgodnie z kartą oceny oraz na poprawnie przeprowadzone RKO.

Ostatnim elementem treningu był rzut granatem ćwiczebnym RG-42 bez zapalnika do celu. Chłopcy z 25 m a dziewczęta z 20 m uczyli się technik rzutowych, które dadzą im jak najlepszą skuteczność by trafić w prostokąt o wymiarach 1 m na 2 m. W tej konkurencji ważna jest koncentracja i powtarzalność rzutów. Pomimo mrozu na ten element kadeci i ich opiekunowie poświęcili najwięcej czasu.

Kolejne treningi planowane są już niebawem i podczas nich wybierzemy czteroosobowe składy drużyn dziewcząt i chłopców, którzy będą nas reprezentować na eliminacjach rejonowych.

W treningu udział wzięli:
mł. chor. (KK) Małgorzata Tatar – 3a,
st. kpr. (KK) Karolina Odymała – 3a,