II trening przed „Sprawnymi…”

Sobota 26 stycznia, upłynęła kadetom z ZS 3 na sportowo. Na Sali gimnastycznej odbył się trening sprawnościowy przed eliminacjami do zawodów „Sprawni jak żołnierze” 2019.

Kadetki i kadeci ćwiczyli technikę pokonywania toru sprawnościowego, który składa się z pięciu przeszkód. Zawodnik zaczyna od brzuszków z piłką lekarską o wadze 2 kg (dziewczyny – 3 powtórzenia, chłopcy – 5 powtórzeń). Kolejne zadanie to pokonanie slalomu/koperty, o wymiarach 5/3 m (dziewczyny – 2 powtórzenia, chłopcy – 3 powtórzenia). Następnie należy wykonać skok tygrysi przez piłkę lekarską ułożoną na materacu. Po tym elemencie należy szybko opanować błędnik bo następna przeszkoda wymaga dużej precyzji i równowagi. Przewrót w przód na skrzyni wzdłuż (chłopcy 4, dziewczęta 3 części skrzyni) tak by po przewrocie wylądować za skrzynią. Przedostatnim elementem toru jest naprzemianstronne przeskoki obunóż wzdłuż ławeczki z piłką lekarską (3 kg) (minimum trzy przeskoki) i położenie piłki w wyznaczonym miejscu. Ostatni element to bieg sprinterski do miejsca startu i przekazanie następnemu zawodnikowi zmiany.

Zadanie to zarówno dziewczęta i chłopcy z klas mundurowych naszej szkoły wykonywali w kilku wariantach, tak by uzyskać jak najlepszy czas pokonania całego toru. Po wynikach można stwierdzić, że święta nie popsuły formy naszych uczniów a wielu z nich poprawiło swoje przedświąteczne wyniki.

Kolejnym elementem sobotniego treningu było udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej. Każdy ćwiczył techniki i różne warianty wykonania dwóch cykli RKO (30:2) BLS na fantomie z elektroniczną rejestracją prawidłowych uciśnięć klatki piersiowej i dwóch oddechów ratunkowych oraz ułożenie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej. W tej części treningu najlepsi okazali się starsi i bardziej doświadczeni uczniowie. Pierwszoklasiści jeszcze muszą trochę poćwiczyć by nabrać doświadczenia i pewności w udzielaniu pierwszej pomocy.

Kolejny trening otwarty (dla wszystkich chętnych kadetów) planowany jest na 23 lutego br. na godz. 10:00 w Sali gimnastycznej ZS 3 w Puławach – ZAPRASZAMY.

Zajęcia prowadzą: Lech Krawczak i Mariusz Marek – nauczyciele z ZS 3 w Puławach.

II Sprawni