Lubelskie szkolenie proobronne

Środowy wieczór 5 grudnia, kadeci z ZS 3 w Puławach spędzili na zajęciach mających na celu doskonalenie umiejętności strzeleckich, samoobrony, pierwszej pomocy przedmedycznej i postaw strzeleckich.

Szkolenie zostało przygotowane przez Legię Akademicką Stowarzyszenie Rejestrowe przy współpracy z XIV LO w Lublinie. Uczniowie klas wojskowych z Puław, Lublina oraz studenci zrzeszeni w LA, spotkali się o g. 16:00 na holu XIV LO i tam zostali zapoznani z tematyką szkolenia oraz zostali podzieleni na cztery drużyny zadaniowe. Zajęcia odbywały się w formie rotacyjnej, po 40 min każdy blok.

Uczestnicy mieli możliwość poznać zasadę działania AED a także musieli się zmierzyć z sytuacją kryzysową jaką było zdarzenie drogowe. W pomieszczeniu gdzie miała miejsce symulacja wypadku z udziałem pieszego, proobronni musieli oszacować ilość poszkodowanych, ich stan, wezwać pomoc i udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej.

Drugi blok to zajęcie na strzelnicy pneumatycznej. Tu szkolono umiejętność strzelania z broni pneumatycznej krótkiej i długiej. Instruktorzy pokazywali jak zgrywać przyrządy celownicze i jak przyjąć optymalną postawę strzelecką.

Zajęciami, które okazały się najciekawsze była samoobrona. W tym bloku młodzież dowiedziała się i mogła przećwiczyć jak zachować się w stosunku do osoby agresywnej z bronią. Kursanci ćwiczyli zakładanie dźwigni i stosowali chwyty obezwładniające napastnika. Mogli przećwiczyć skuteczność metod pokazanych przez prowadzącego zajęcia.

Ostatnim blokiem zadań była nauka obsługi broni i przyjmowania postaw strzeleckich. Podczas tych zajęć ćwiczono zmianę magazynka, postawy wysoką i niską oraz stojącą, klęczącą i leżącą na polu  walki. Zadanie to miało nauczyć automatyzmów niezbędnych do działania na polu walki.

Po zajęciach (ok. 20:30) i po wspólnym zdjęciu z bagażem nowych doświadczeń przyszedł czas na powrót do domu. Zajęcia pokazały, na które elementy szkolenia należy zwrócić szczególną uwagę by poziom wyszkolenia uczniów klas wojskowych był coraz większy.

XIVLO